Fabuła

Z Wikipedia Los Santos Roleplay
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stories from Los Santos - (Fabularne Los Santos) pojęcie Roleplayu na serwerach SA:MP zmieniało się niejednokrotnie na przestrzeni ostatniej dekady. Przez ten czas jedni z Was najwięcej przyjemności czerpali z wysiłku włożonego w osiągnięcie czegoś, inni z kolei z samej możliwości rozgrywki fabularnej i interakcji z innymi graczami. Chociaż opinie są podzielone, prawda jest taka, że oba te modele rozgrywki posiadają w sobie nutkę prawdziwego Roleplayu. Głównie z tego powodu ta aktualizacja jest mniej techniczna, a bardziej fabularna. Zmieniamy i udoskonalamy w niej głównie aspekty związane z samą rozgrywką na serwerze i funkcją gamemastera jako taką.

Postacie Fabularne - co i jak?

Czym i kim jest postać fabularna? To postać stworzona na krótki okres, która ma wnieść chwilowo nieco świeżości do gry poprzez wykonywanie określonych założeń. Taka postać na start dostaje od nas pełne wsparcie w postaci przedmiotów, narracji czy co tam im akurat będzie potrzebne. Ponadto takowe postacie zakładane, więc nie trzeba na siłę nabijać 10 godzin na poprzedniej postaci. Takie postacie mogą mieć w pełni realny wpływ na wydarzenia w Los Santos oraz na samo miasto jakie takie.

 • Postacie Fabularne są zakładane w określonym celu, mają za zadane spełnić założenia wspomniane przy pisaniu podania na takową postać. Założeń może być wiele, mogą one być krótko lub długoterminowe, a w przypadku wielu założeń nie muszą zostać spełnione wszystkie.
 • Postacie Fabularne, podobnie zresztą jak i zwykłe postacie, mogą mieć realny wpływ na Los Santos czy San Andreas. Mogą doprowadzić do zmian w ustawach, przebudowy dzielnic, zmian fabularnych w świecie etc. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest Wasza własna kreatywność i podejście do sprawy.
 • Interesują nas przede wszystkim postacie fabularne, które nie będą bezpośrednio powiązane z półświatkiem przestępczym. Chociaż takie postacie też mają szanse, dużo łagodniejszym okiem będziemy patrzeć na postacie epizodyczne, które mogłyby mieć realny wpływ na Los Santos jak politycy, przedsiębiorcy, inwestorzy czy sportowcy. Interesuje nas wszystko, co będzie mogło w minimalnym stopniu odbić się w jakiś sposób na Los Santos i tu ponownie ogranicza Was jedynie Wasza własna kreatywność.
 • Postacie Fabularne nie mają na celu dostarczać fantów Waszym zwyczajnym, przeznaczonym do codziennej gry postaciom. Dlatego też nie oczekujcie, że postacie tworzone bezpośrednio pod organizacje przestępcze czy inne frakcje będą przez nas wspierane. Tyczy się to również bogatych biznesmenów, którzy ograniczają się do stania z .opieraj w Centrum.
 • Postacie fabularne mogą być tworzone pod określone projekty (patrz: projekty) lub w celu ich wsparcia.
 • Postacie epizodyczne w Los Santos mogą być jak najbardziej przerysowane. Pamiętajmy, że to tylko gra i do realizmu jej daleko. Wasze cele i założenia mogą być zabawne lub nierealne. Grunt, żebyście się ich trzymali.
 • Tworząc postać epizodyczną, zobowiązujecie się do rozwijania rozgrywki w Los Santos. Nie chcemy tutaj biernych osób, które wejdą raz na trzy tygodnie do gry żeby wbić sprawdzić stan konta. Takich graczy będziemy sukcesywnie tępić.

Więcej informacji znajdziecie w tym dziale.

Projekty Fabularne

Różnica pomiędzy projektami zwykłymi a fabularnymi na pierwszy rzut oka nie wydaje się być może nie za wielka, ale na swój sposób jest ona bardzo znacząca. Zwykłe projekty najczęściej powstają pod gracza. Mają na celu zapewnienie im i ich znajomym miejsca do gry, być przykrywką dla ich organizacji, bądź być podwaliną pod takową. Swoboda w zakładaniu projektów jest ogromna, prawda jednak jest taka że większość z nich nie ma większego znaczenia dla rozgrywki w Los Santos, a inne funkcjonują tylko na papierze (tudzież: w poście).

Tutaj właśnie do gry wchodzą Projekty Fabularne. Projekty te będą miały jeden główny cel, ich zadaniem będzie organizowanie rozgrywki w Los Santos i okolicach. Takie projekty mogą kłaść nacisk na określone wydarzenia (Patrz: Final Build Construction i budowy) lub organizowaniu rozgrywki w danej strefie (Patrz: Ocean Docks i organizowanie gry w dokach), czy też otworzenie się z rozgrywką na poszczególne, niezwiązane bezpośrednio z organizacjami przestępczymi klimaty (patrz: street racing community) .

Projekty takie otrzymują pełne wsparcie od administracji zarówno w ich zarządzaniu jak i tworzeniu. Oznacza to chociażby sam fakt, że na powstanie takiego projektu grupa otrzymuje pojazdy, przedmioty, interiory. Ponadto może liczyć na zastrzyki gotówki (patrz: wypłąty dla pracowników przy budowach czy w dokach np) i pomoc w organizowaniu wydarzeń. Temat pozostaje otwarty na potrzeby prowadzenia dyskusji, jednak cały dział jest moderowany.

Więcej informacji znajdziecie w tym dziale.

Informacje Fabularne

Informacje Fabularne - co to jest?

Informacje Fabularne jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim informacje. Dotyczą one świata przedstawionego, tudzież "uniwersum" w którym gramy. Chociaż większość z których na co dzień korzystamy bierzemy z naszej, zwyczajnej domowej telewizji (jak chociażby to kto jest prezydentem stanów) to warto pamiętać o tym, że rozgrywka toczy się w fikcyjnym stanie San Andreas położonym gdzieś na wschodnim wybrzeżu. Co za tym idzie, nie wszystkie sprawy z zewnątrz mają wpływ na nasz stan i podobnież nie wszystko co dzieje się w San Andreas ma wpływ na resztę. Ten stan ma swoje fikcyjne ugrupowania, lokacje, osoby czy przedsiębiorstwa i właśnie w tym dziale postaramy się je Wam w jak najbardziej możliwy sposób zaprezentować. Większość z tych informacji nie będzie "obowiązkowa" to znaczy, że nie musicie być na bieżąco ze wszystkim i skupiać się tylko wokół tego. To tylko dodatkowy smaczek do gry, na którym oparte będą wydarzenia czy zlecenia. Na zmiany w informacjach mogą wpływać decyzje podejmowane przez graczy na serwerze.

Fabularne Organizacje Przestępcze

Los Santos jest stosunkowo dużą lokacją do gry, nie wspominając o tym, że fabularnie jest to zamieszkane przez miliony miasto. Dołóżmy do tego jeszcze okolice i dwa kolejne miasta, a mamy praktycznie nieograniczony zasób możliwości. Jedną z takich możliwości jest właśnie stworzenie fabularnych ugrupowań przestępczych. Takich ugrupowań nie uświadczycie na co dzień na ulicach Los Santos, a jeśli to najczęściej w formie wolno stojących botów. Jeśli już zaś pojawią sie w Los Santos pod postacią graczy, to będzie to najprawdopodobniej oznaczało że właśnie trwa jakiś epizod lub odgrywana jest jakaś misja czy zlecenie. Takie organizacje fabularne mają lekko zarysowaną historie wpasowującą ją w ramy Los Santos/San Andreas, a ich hierarchia składa się z kilku mniej lub bardziej znanych postaci epizodycznych w postaci członków takowych organizacji. Część z nich będzie zleceniodawcami niektórych zadań, inne z kolei będą ich celem. Ponadto część z fabularnych ugrupowań przestępczych będzie oparta na faktycznych fikcyjnych organizacjach z uniwersum Grand Theft Auto bądź będą one oparte na starych, eleskowych organizacjach które już nie istnieją.

 • Celem fabularnych ugrupowań przestępczych jest stworzenie tła fabularnego pod obecne i przyszłe zadania, zlecenia i eventy oraz fabularne wypełnienie poniektórych, rzadziej używanych lokacji Los Santos.
 • Regularnie mogą powstawać nowe fikcyjne ugrupowania przestępcze, podobnie jak i obecne mogą w każdej chwili upaść w wyniku przebiegu zadań czy specjalnych wydarzeń.
 • Ugrupowania te najczęściej opierają sie na czysto zorganizowanej przestępczości. Więcej tutaj czystej mobsterki niż jawnych gangsterów z South Central.
 • Są to fikcyjne ugrupowania, zatem nie uświadczycie tutaj opartych na realnym świecie ugrupowań przestępczych
 • Wspomaganie jednej z grup fikcyjnych będzie owocowało w różne profity z ich strony, z kolei negatywnie będzie wpływało na kontakty z innymi ugrupowaniami.
 • Fabularne organizacje przestępcze są oznaczone tagiem org.

Pomysły na dodatkowe fabularne ugrupowania przestępcze może nadsyłać każdy użytkownik forum, jednak nawet przyjęte mogą pojawić się w dziale nawet po dłuższym czasie. Nie chcemy, żeby fikcyjnych ugrupowań było zbyt dużo, za to chcemy, żeby w miarę czasu się one zmieniały.

Więcej informacji znajdziecie w tym dziale.